Terapi; hem danışan hem terapist açısından her iki tarafı da korumak amacıyla inşa edilen alanlar, sınırlar ve etik değerler çerçevesi şeffaf olduğu zaman daha sağlıklı ilerlenen bir ilişki sürecidir. Psikoterapi sürecindeki bir danışan olarak haklarınızı ve bu haklarınızın potansiyel sınırlarını bilmeniz, keza terapistiniz olarak benim size karşı sorumluluğunda olduğum alanları bilmeniz sizin için daha sağlıklı bir rota oluşturacaktır. Unutmayın, bu sizin direksiyonda olduğunuz sizin terapi süreciniz!

 

Terapistiniz olarak benim sorumluluklarım:

Gizlilik İlkesi: Bana beyan etmiş olduğunuz hiçbir bilgiyi kimseye söylemeyeceğim. Mahremiyetinizi ve sizi yargılamadan kabul ve şefkat ile korumak benim önceliğim olacak. Sizin faydanız adına; sizi takip eden başka bir sağlık çalışanı ile ilgili durumunuzu konuşabilirim ve bu durum öncesinde size konuyla ilgili bildirimde bulunurum. Kendinize ya da bir başkasına zarar vereceğinizi bana düşündüren geçerli sebeplerim var ise, zarar vereceğiniz kişiyi niyetiniz konusunda bilgilendirmek, keza potansiyel mağduru korumaları için polisle iletişime geçmek mesleki ahlakım gereği yapmam gerekenler arasında.

Kayıt Tutma: Seans içerisinde ve sonrasında size daha sağlıklı yardımcı olabilmek için notlar tutacağım. Bu notlar gizlilik ilkesi dahilinde olacaktır. Buna ek olarak, psikoterapi eğitimleri, süpervizyon süreci veya bilimsel amaçlı kendi akademik çalışmalarımda kullanılabilmesi için bazı vakalarda ses kayıt cihazı kullanmaktayım. Olası böyle bir durumda sizin onayınızı önceden isteyeceğim, siz de onaylar iseniz bunu yazılı onam formunda beyan edeceğiz ve bu koşullarda ses kayıt cihazını aktifleştireceğim. Bu bilgiler, anonim olarak kullanılacaktır. Sizden izin almadan, sizin onayınız olmadan böyle bir süreç başlatmamak etik olarak size ve mesleğime karşı sorumluluğumdur

Şeffaflık: Terapistiniz olarak size yalan söylememek, dürüst olmak benim sorumluğumdur. Terapide olan herhangi bir şeyle ilgili bana soru sorma hakkına sahipsiniz. Neler yapabileceğimizi, neyi neden yapıyor olduğumun kararını nasıl aldığımı, sizin için daha uygun olabilecek alternatifleri sizinle ölçmeye ve tartmaya her zaman açık olacağım. Eğer sizin için doğru terapist olduğumu düşünmüyorsanız bunu benimle konuşabilirsiniz. Böyle bir durumda; size yardımcı olacağına inandığım bir başka meslektaşıma sizi yönlendirebilirim. Terapiyi dilediğiniz zaman sonlandırma hakkına sahipsiniz.

 

Danışan olarak sizin sorumluluklarınız:

Terapi seansımıza zamanında gelmek sizin sorumluluğunuzdadır. Terapi süresi 50 dakikadır. Geç kaldığınız durumda; seansımız bitmesi gereken zamanda bitecektir, bir sonraki seanstaki danışanımın süresine sarkmayacaktır. Eğer terapi seansımızı o hafta iptal edecekseniz, bana 48 saat öncesinden haber vermeniz gerekmektedir. Herhangi bir bildirim vermeden gelmediğiniz seanslar; seans saatini bildirim vermeden kapattığınız için ücreti bir sonraki rutin seans zamanımızda alınacaktır. Eğer arka arkaya iki seans boyunca terapinize bildirim vermeden ve benimle iletişim kurmadan gelmiyorsanız; terapiyi bıraktığınızı varsayacağım ve takvimimden rutin randevu saatlerimizi bir başka danışana yer açabilmek için kaldıracağım. Bu kurallar; sadece acil durumlar dahilinde geçerli değildir (acil ve ciddi rahatsızlıklar, sizin yerinize çocuğunuza bakacak kişinin bunu iptal etmesi ve sizin evden 2 çıkamamanız… gibi geçerli sebepler) ve hepsi; sizin ve diğer danışanlarımın mağdur olmaması için uygulanması gerekli kurallardır.

 

Mesleki eğitim, profesyonel geçmişim, terapiye kuramsal yaklaşımım ile ilgili detaylı bilgi için www.gizemceviker.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yolumuz farkındalık dolu olsun…

 

Psikolog Doktor Gizem Çeviker

Klinik Psikoloji & Gelişim Psikolojisi Uzmanı,

Mindfulness Eğitmeni Eskişehir Psikoloji Enstitüsü

(Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü Cad. Güneş Apt. 61/3)

Email:gizemceviker@gmail.com

Tel: (+90) 554 292 5962 & 408 12 72

Eskişehir Web Tasarım