Şubat ayının ilk haftasına, benden sık sık 0-12 ay dönemiyle ilgili de bilgilendirici yazılar isteyen ebeveynler için; bu dönemi ve doğasını, bebeğin sosyal, bilişsel ve fiziksel gelişimi doğrultusunda görülebilecek dışa vurumlarını yazarak başlamak istedim.

 

Her şeyden önce; insan gelişiminde keskin ve net yaş sınırlarının olduğu görüşünü desteklemediğimi; her çocuğun mizacının, fizyolojik ve genetik yapısının farklılığı ve çeşitliliğinden ötürü bu geçiş aşamalarının da bazen ileri bazen geri kayarak çeşitlilik gösterebileceğini belirtmek isterim. Bu yüzden de; 4. ay’da demek yerine; 4 ay civarı söylemini daha uygun buluyorum.

 

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiş olduğum üzere ilk 12 ay; bebeğinizin beyin ve fiziksel gelişiminin hızlı bir ivmeyle gerçekleştiği, ve dolayısıyla da hızlı bir öğrenme/edinme sürecinin olduğu bir dönemdir. Bu dönemde bebeğinizi ‘şımartma’zsınız. Bu dönem; onun ihtiyaçlarını doğru zamanda ve doğru şekilde karşılama zamanıdır. Ötelediğiniz bir beslenme saati, emzirmeyi ansızın kesmeniz, o istemediği halde ağzını zorla açtırıp mamayı yedirmeye çalışmanız ya da bebeğinizin erişmeye çalıştığı şeyi ona doğru iteleyip kendisinin kavramasını sağlamaktansa eline tutuşturmanız gibi tutum ve davranışlarınız ilerleyen dönemlerde belli başlı gelişimsel süreçleri etkileyebilir.

 

Bu bebeğinizin dünya ile iletişime ve etkileşime geçtiği bir periyottur… Her bir gelişim (fiziksel-bilişsel-sosyal-duygusal…) birbirini besler… Bazı haftalar bebeğinizde ansızın değişim ve kırılma noktaları gözlemlerken, bazı haftalar hiç bir değişim görmeyebilirsiniz; bu söz konusu sürecin doğasıdır…

 

Bu dönemde bebeğinizle göz kontağı kurmaktan vazgeçmeyin. Onunla konuşun, jest ve mimiklerinizle iletişimde kalın, o sesler çıkardığında ona cevap verin. İhtiyaçlarını zamanında karşılayabilmek için verdiği sinyalleri takip edin. Duyu organlarını geliştirebileceği farklı ve çeşitli materyaller sağlayın. Birlikte kitaba bakın, resimleri hakkında onunla konuşun…4 ay civarından sonra bebekler gündüz uykularını azaltmaya, 6-8 ay civarlarında da gece boyu uyumaya meyillidirler. Uyku düzeni oturtmak istiyorsanız sakin kalmalı ve ebeveynler olarak tutarlı ve istikrarlı olmalısınız…

 

Bebeğinizde bahsedilen değişim ve gelişimleri gözlemlemiyorsanız; bir uzmandan konuyla ilgili destek alabilirsiniz.

 

Keyifli bir hafta geçirmemiz dileğiyle…

 

Psikolog Doktor Gizem Çeviker

Eskişehir Web Tasarım